Военната агресия на Русия срещу Украйна: четвърти пакет от секторни и индивидуални санкции на ЕС

15 март 2022

Съветът наложи четвърти пакет от икономически и индивидуални санкции във връзка с военната агресия на Русия срещу Украйна и по-специално реши:

да забрани всички сделки с определени държавни предприятия;

да забрани предоставянето на каквито и да било услуги по определяне на кредитен рейтинг, както и достъпа до абонаментни услуги във връзка с дейностите по определяне на кредитен рейтинг на всяко руско лице или образувание;

да разшири списъка на лицата, свързани с руската отбранителна и индустриална база, на които се налагат по-строги ограничения за износа на изделия с двойна употреба и на стоки и технологии, които могат да допринесат за технологичното усъвършенстване на сектора на отбраната и сигурността на Русия;

да забрани нови инвестиции в руския енергиен сектор, както и да въведе всеобхватна забрана за износ на оборудване, технологии и услуги за енергийната промишленост;

да въведе допълнителни търговски ограничения по отношение на желязото и стоманата, както и на луксозните стоки.

Наред с това Съветът реши да санкционира ключови олигарси, лобисти и пропагандисти, които налагат версията на Кремъл за положението в Украйна, както и водещи дружества в секторите на въздухоплаването, военното оборудване и изделията с двойна употреба, корабостроенето и машиностроенето.

Изявление в контекста на СТО

Отделно от това Съветът даде зелена светлина на Комисията да се присъедини, от името на ЕС, към многостранно изявление относно агресията на Руската федерация срещу Украйна с подкрепата на Беларус, което се очаква да бъде направено в контекста на Световната търговска организация (СТО). Подобно на други членове на СТО, които ще подкрепят това изявление, ЕС потвърждава готовността си да предприеме всички действия, които се считат за необходими за защита на нашите основни интереси в областта на сигурността. Те могат да представляват действия в подкрепа на Украйна или действия за спиране на прилагането на отстъпки или изпълнението на други задължения по отношение на Руската федерация, като например спиране на прилагането на режим на най-облагодетелствана нация по отношение на продукти и услуги на Руската федерация. Освен това, с оглед на материалната подкрепа на Беларус за действията на Руската федерация, ЕС счита, че процесът на присъединяване на страната към СТО трябва да бъде преустановен.

Непровокираната и неоправдана военна агресия на Русия срещу Украйна е грубо нарушение на международното право и принципите на Устава на ООН и подкопава европейската и глобалната сигурност и стабилност. Тя причинява неописуемо страдание на украинското население. Русия и нейният съучастник Беларус носят пълната отговорност за тази агресивна война, а на отговорните лица ще бъде потърсена сметка за извършените престъпления, в т.ч. за безогледните нападения срещу цивилното население и граждански обекти.

Европейският съюз настоява Русия да прекрати своите военни действия и да изтегли всичките си сили и военно оборудване от цялата украинска територия незабавно и безусловно, и да зачита в пълна степен териториалната цялост, суверенитета и независимостта на Украйна в рамките на нейните международно признати граници.

„Неспиращата война на президента Путин срещу украинския народ засилва решимостта ни да подкрепим Украйна и да осуетим финансирането на военната машина на Кремъл. Този четвърти пакет от санкции е нов тежък удар върху икономическата и логистичната база, на която Русия разчита за осъществяването на нахлуването в Украйна. Целта на санкциите е президентът Путин да спре тази нечовешка и безсмислена война.“

Жозеп Борел, върховен представител по въпросите на външните работи и политиката на сигурност

(Съвет на ЕС, Съобщение за печата)

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *